Moim celem i marzeniem jest stworzenie grupy producentów – serowarów w naszym regionie i odtworzenie doskonałego niegdyś sera żuławskiego. Ser powstający na Żuławach, będący kontynuacją tradycji niderlandzkich osadników i szwajcarskich serowarów, będzie wzbogacać region kulinarnie i stanowić atrakcję turystyczną a dla wielu ludzi może stać się pasjonującym sposobem na życie.

Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski
Urodziłem się w domu podcieniowym na Żuławach. Jestem absolwentem Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie. Studiowałem technologię żywności. Po trzech latach pracy naukowej na stanowisku asystenta, rozpocząłem pracę w niewielkim zakładzie serowarskim z dzienną produkcją 1000-1500kg. Na stanowisku głównego serowara i kierownika prowadziłem produkcję sera przez blisko 15 lat. Wytwarzany ser robiliśmy na sposób szwajcarsko - holenderski, metodą prostą, manufakturową. Ser cieszył się uznaniem konsumentów, zdobywał liczne nagrody na targach żywności.
Od 2007 roku zajmuję się popularyzacją przyzagrodowej sztuki serowarskiej. Prowadzę warsztaty serowarskie dla rolników w wielu zakątkach w Polsce. Doradzam małym mleczarniom jak doskonalić swoje produkty. Mam liczne prezentacje w restauracjach, szkołach i gospodarstwach agroturystycznych propagując zdrową, smaczną i tradycyjną żywność, uczę jak w domowych warunkach robić wyjątkowy ser.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Proponujemy organizację warsztatów serowarskich, których program ułożony jest specjalnie dla dzieci i młodzieży. W zależności od grupy wiekowej zajęcia trwają od nieco ponad godziny do dwóch godzin. Warsztaty mogą się odbyć w klasie szkolnej, przedszkolu,  w domu podcieniowym pod Nowym Dworem Gdańskim, Żuławskim Parku Historycznym lub w innych miejscach wskazanych przez zamawiającego. Zapewniamy potrzebne produkty, przybory i sprzęt.

 

 

 

 


Wypiekanie chleba
Dzieci samodzielnie wyrabiają ciasto na zakwasie w stuletniej dzieży. Po wytworzeniu ciasta chlebowego każde dziecko wyrabia i formuje własną bułeczkę  – mały chlebek i dekoruje wg własnego uznania wybranymi przez siebie przyprawami. Pieczenie trwa ok.30 min.  Po upieczeniu każde dziecko może zabrać swój chlebek do domu żeby poczęstować rodziców. W oczekiwaniu na upieczenie chleba dzieci słuchają legendy związanej z chlebem. Po opowiedzeniu legendy wspólnie śpiewamy z dziećmi 2-3 piosenki przy akompaniamencie gitary. Piosenki i legenda są dobrane do wieku dzieci.

 

 

 

 
Ubijanie masła
Dzieci wytwarzają masło w tradycyjnej masielnicy. Po zmaśleniu śmietany masło jeszcze wygniatamy i formujemy w tradycyjną osełkę bądź kształtujemy w rzeźbionej foremce.

 

 

 

 
Warzenie sera
Wspólnie z dziećmi, na kilku stanowiskach warzymy  ser od podgrzania mleka przez dodawanie podpuszczki do uformowania go w rzeźbionej, mennonickiej  formie. Gotowy ser kroimy na plasterki, posypujemy orzechami włoskimi, suszoną żurawiną, rodzynkami, polewamy miodem, dekorujemy śliwkami i morelami, robimy zdjęcia i wspólnie degustujemy.

 

 

 

 

 


Program przewiduje także opowieść o historii wytwarzania sera na świecie i Żuławach, prezentację zalet tradycyjnych metod kulinarnych oraz ich dobrego wpływu na zdrowie człowieka. Uczestnicy zapoznają się z zasadami higieny kulinarnej i bezpieczeństwa w kuchni. Program jest propozycją i wszelkie zmiany, modyfikacje są mile widziane szczególnie dla grup, które już takie prezentacje odbywały. Proponujemy warsztaty pieczenia ciast, warzenia innych serów np. mozzarella , potrawy z wykorzystaniem sera.

Cena zależnie od ilości osób od 18-25 zł