Moim celem i marzeniem jest stworzenie grupy producentów – serowarów w naszym regionie i odtworzenie doskonałego niegdyś sera żuławskiego. Ser powstający na Żuławach, będący kontynuacją tradycji niderlandzkich osadników i szwajcarskich serowarów, będzie wzbogacać region kulinarnie i stanowić atrakcję turystyczną a dla wielu ludzi może stać się pasjonującym sposobem na życie.

Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski
Urodziłem się w domu podcieniowym na Żuławach. Jestem absolwentem Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie. Studiowałem technologię żywności. Po trzech latach pracy naukowej na stanowisku asystenta, rozpocząłem pracę w niewielkim zakładzie serowarskim z dzienną produkcją 1000-1500kg. Na stanowisku głównego serowara i kierownika prowadziłem produkcję sera przez blisko 15 lat. Wytwarzany ser robiliśmy na sposób szwajcarsko - holenderski, metodą prostą, manufakturową. Ser cieszył się uznaniem konsumentów, zdobywał liczne nagrody na targach żywności.
Od 2007 roku zajmuję się popularyzacją przyzagrodowej sztuki serowarskiej. Prowadzę warsztaty serowarskie dla rolników w wielu zakątkach w Polsce. Doradzam małym mleczarniom jak doskonalić swoje produkty. Mam liczne prezentacje w restauracjach, szkołach i gospodarstwach agroturystycznych propagując zdrową, smaczną i tradycyjną żywność, uczę jak w domowych warunkach robić wyjątkowy ser.

Warsztaty serowarskie i pieczenie chleba na zakwasie - jednodniowe

 

 

 

 

Na Państwa życzenie organizujemy warsztaty serowarskie na Żuławach Delty Wisły, w domu podcieniowym. Program warsztatów dopasowujemy do oczekiwań uczestników. Uwzględniamy indywidualne propozycje jeśli chodzi o tematykę zajęć, na życzenie zamawiającego możemy skupić się na wybranych gatunkach sera. Zapewniamy bufet kawowy podczas całego pobytu oraz posiłek z menu kuchni regionalnej. W przerwie zapraszamy na przechadzkę po domu wraz z gospodarzem, który urozmaici zwiedzanie opowieścią. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów oraz broszurę z przepisami, które były wykonywane na zajęciach. Możliwe jest także zakwaterowanie w domu podcieniowym.

Warsztaty trwają 7 godzin, minimalny skład to 5 osób, maksymalny 15 osób, cena jest zależna od liczby uczestników i wynosi od 250 do 350 zł  od osoby.

Uwaga! Na życzenie organizujemy warsztaty w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdański oraz w dowolnym miejscu wskazanym przez zamawiającego.

Propozycja programu :
- wprowadzenie - opowieści serowarskie Mistrza serowarstwa Krzysztofa Jaworskiego,
- warzenie tradycyjnego żuławskiego sera skrzat (niem. Zwerg)
- warzenie sera gouda
- wykonanie mozzarelli
- przerwa na posiłek - kuchnia regionalna
- pokaz tradycyjnego pokrywania serów woskiem pszczelim
- pieczenie chleba na zakwasie i wyrabianie masła
- wręczenie certyfikatów, pamiątkowe zdjęcie i pożegnanie