Moim celem i marzeniem jest stworzenie grupy producentów – serowarów w naszym regionie i odtworzenie doskonałego niegdyś sera żuławskiego. Ser powstający na Żuławach, będący kontynuacją tradycji niderlandzkich osadników i szwajcarskich serowarów, będzie wzbogacać region kulinarnie i stanowić atrakcję turystyczną a dla wielu ludzi może stać się pasjonującym sposobem na życie.

Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski
Urodziłem się w domu podcieniowym na Żuławach. Jestem absolwentem Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie. Studiowałem technologię żywności. Po trzech latach pracy naukowej na stanowisku asystenta, rozpocząłem pracę w niewielkim zakładzie serowarskim z dzienną produkcją 1000-1500kg. Na stanowisku głównego serowara i kierownika prowadziłem produkcję sera przez blisko 15 lat. Wytwarzany ser robiliśmy na sposób szwajcarsko - holenderski, metodą prostą, manufakturową. Ser cieszył się uznaniem konsumentów, zdobywał liczne nagrody na targach żywności.
Od 2007 roku zajmuję się popularyzacją przyzagrodowej sztuki serowarskiej. Prowadzę warsztaty serowarskie dla rolników w wielu zakątkach w Polsce. Doradzam małym mleczarniom jak doskonalić swoje produkty. Mam liczne prezentacje w restauracjach, szkołach i gospodarstwach agroturystycznych propagując zdrową, smaczną i tradycyjną żywność, uczę jak w domowych warunkach robić wyjątkowy ser.

Warsztaty dla przyszłych producentów serów zagrodowych – jak produkować, aby dobrze sprzedawać sery

 

Oferujemy zorganizowanie warsztatów dla osób pragnących zająć się serowarstwem zagrodowym jako uzupełnieniem działalności agroturystycznej, rolniczej czy restauratorskiej. Dzięki organizowanym przez nas zajęciom wiele osób i firm wzbogaciło swoją ofertę kulinarną.

 

 

 


Podczas warsztatów uczymy:
- technologii serowarskiej, która zapewnia udaną produkcję większych ilości serów,
- zdradzamy metody produkcji optymalizujące koszty przy zapewnieniu najwyższej jakości. Informujemy o różnych możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie serowarstwa.
- Wykonujemy przykładowe sery na życzenie zamawiającego organizację warsztatów, zależnie od profilu przyszłej działalności, warunków przechowywania i możliwości dystrybucji produkowanych wyrobów serowarskich.
- Prezentujemy dobre praktyki biznesowe i przykłady udanych jakościowo serów.

Uczestnicy odbywają jednodniowe, 7 godzinne warsztaty w domu podcieniowym lub w innym, wybranym miejscu. Zapewniamy posiłek, certyfikaty i materiały szkoleniowe. 
Cena zależna od zakresu merytorycznego i liczebności grupy (od 5 do 15 osób) 400-600 zł od osoby.